Hi, How Can We Help You?
 • E-mail: info@superozon.sk

Blog

24 augusta, 2020

Keď útočí sénna nádcha, vy zaútočte ozónom

Tečúci nos, svrbenie očí, opuchnutá sliznica, únava na nevydržanie. Pre mnohých čitateľov môžu byť tieto príznaky veľmi dobre známe. Alergická nádcha (nazývaná aj ako sénna nádcha) dokáže vo veľkej miere sťažiť bežné fungovanie a pokaziť letnú sezónu alergikov.

Aké sú najčastejšie symptómy?

Organizmus reaguje tam, kam sa dostane najviac peľu. Poukazujú na to aj najčastejšie symptómy sénnej nádchy:

 • upchatý nos,
 • svrbenie nosa,
 • záchvaty kýchania (kľudne aj niekoľkominútové),
 • červené, svrbiace oči, zvýšené slzenie,
 • opuchnuté viečka,
 • svrbenie podnebia a hrdla,
 • suchý kašeľ,
 • únava cez deň,
 • zhoršená nálada,
 • bolesti končatín,
 • strata energie.

Čo vyvoláva alergickú reakciu?

Za alergiu je zodpovedný peľ. Nie však ten, ktorý prenášajú včely a motýle z kvetu na kvet alebo rozširuje vietor. Symptómy vyvolávajú o dosť menšie častice, peľové zrná. Sú veľmi jemné a voľným okom ich nevidíme. Vietor tieto zrnká dokáže odfúknuť až do vzdialenosti 400 km. Rastliny opeľované vetrom často produkujú obrovské množstvo peľu a rozptyľujú ich vo všetkých smeroch vetra. Iba jediná lieska produkuje 600 miliónov takýchto malých častíc. Peľ sa dostane do dýchacích ciest, prilepí sa na sliznicu a takto spôsobuje ťažké dni pre alergikov.

Čo vplýva na symptómy?

Nie každý má rovnaké symptómy a/alebo v rovnakom čase. Alergici by sa mali vyznať v tom, aká rastlina je zodpovedná za ich problém a sledovať, kedy kvitne. Na tento účel im výborne poslúži peľový kalendár. Alergická nádcha u niektorých začína až v lete, keď začínajú kvitnúť lipnicovité trávy. Najznámejší a najčastejší „škodlivý“ peľ pochádza od rastliny s názvom ambrózia. Kvitne koncom leta a na jeseň.

Ekzém z peľu?

Sénna nádcha nie je jedinou chorobou, ktorú spôsobuje peľ. Niekedy sa objaví spolu s ekzémom. Kožné problémy však nie sú viazané na príznaky dýchacích ciest, u niektorých alergikov sú prítomné bez nádchy.

Alergický ekzém vyvolaný peľom si svoje obete nevyberá podľa veku, je záležitosťou detí aj dospelých. Vznikne vtedy, keď sa peľ priamo stýka s povrchom kože. Preto najviac postihnutými miestami bývajú ruky, tvár, krk a dekolt, čiže tie časti tela, ktoré sú zvyčajne odhalené.

Čo zmierňuje nepríjemné príznaky?

Najčastejšie sa alergia v našich končinách lieči liekmi. V ponuke lekárni môžete nájsť obrovské množstvo produktov, ktoré zmierňujú symptómy, medzi nimi rôzne pilulky a kvapky do očí a nosa. Pre alergikoch sú to zázračné prípravky, pretože ponúkajú rýchlu úľavu. Netreba však zabudnúť na to, že lieky liečia iba príznaky, ale pôvodný problém, čiže alergia nezmizne.

Hyposenzibilizácia je názov terapie, ktorá má znižovať precitlivenosť organizmu a takto odstrániť symptómy alergie. Ide o účinnú tehcniku, napriek tomu sa pre ňu rozhoduje menej ľudí ako pre medikamentóznu liečbu.

Teoreticky najlepšou metódou by bola úplná prevencia, čiže odstránenie látok, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu. V tomto prípade je to nemožné. Vaše príznaky však môže zmierniť to, ak v najhorších dňoch budete vychádzať menej a ostanete doma. Zabečte však to, aby ste mali (aspoň) v interiéri čistý vzduch. Môžete to dosiahnuť dezinfekciou ozónom, je to výborný spôsob odstraňovania škodlivých látok z ovzdušia aj pre veľmi citlivých ľudí, čiže aj pre alergikov.

Ozón je prírodná látka, ktorá po sebe nezanecháva nič, len kyslík a príjemnú čerstvosť ako po daždi. Keď sa preňho rozhodnete, nezbavíte sa len peľu, ale aj baktérií, vírusov, plesní, dokonca aj nepríjemných zápachov. Ozónovanie je aj ekologické, čo je dnes tiež naozaj dôležitý argument.