Hi, How Can We Help You?
 • E-mail: info@superozon.sk

Category Archives: Blog

24 augusta, 2020
24 augusta, 2020

Tečúci nos, svrbenie očí, opuchnutá sliznica, únava na nevydržanie. Pre mnohých čitateľov môžu byť tieto príznaky veľmi dobre známe. Alergická nádcha (nazývaná aj ako sénna nádcha) dokáže vo veľkej miere sťažiť bežné fungovanie a pokaziť letnú sezónu alergikov.

Aké sú najčastejšie symptómy?

Organizmus reaguje tam, kam sa dostane najviac peľu. Poukazujú na to aj najčastejšie symptómy sénnej nádchy:

 • upchatý nos,
 • svrbenie nosa,
 • záchvaty kýchania (kľudne aj niekoľkominútové),
 • červené, svrbiace oči, zvýšené slzenie,
 • opuchnuté viečka,
 • svrbenie podnebia a hrdla,
 • suchý kašeľ,
 • únava cez deň,
 • zhoršená nálada,
 • bolesti končatín,
 • strata energie.

Čo vyvoláva alergickú reakciu?

Za alergiu je zodpovedný peľ. Nie však ten, ktorý prenášajú včely a motýle z kvetu na kvet alebo rozširuje vietor. Symptómy vyvolávajú o dosť menšie častice, peľové zrná. Sú veľmi jemné a voľným okom ich nevidíme. Vietor tieto zrnká dokáže odfúknuť až do vzdialenosti 400 km. Rastliny opeľované vetrom často produkujú obrovské množstvo peľu a rozptyľujú ich vo všetkých smeroch vetra. Iba jediná lieska produkuje 600 miliónov takýchto malých častíc. Peľ sa dostane do dýchacích ciest, prilepí sa na sliznicu a takto spôsobuje ťažké dni pre alergikov.

Čo vplýva na symptómy?

Nie každý má rovnaké symptómy a/alebo v rovnakom čase. Alergici by sa mali vyznať v tom, aká rastlina je zodpovedná za ich problém a sledovať, kedy kvitne. Na tento účel im výborne poslúži peľový kalendár. Alergická nádcha u niektorých začína až v lete, keď začínajú kvitnúť lipnicovité trávy. Najznámejší a najčastejší „škodlivý“ peľ pochádza od rastliny s názvom ambrózia. Kvitne koncom leta a na jeseň.

Ekzém z peľu?

Sénna nádcha nie je jedinou chorobou, ktorú spôsobuje peľ. Niekedy sa objaví spolu s ekzémom. Kožné problémy však nie sú viazané na príznaky dýchacích ciest, u niektorých alergikov sú prítomné bez nádchy.

Alergický ekzém vyvolaný peľom si svoje obete nevyberá podľa veku, je záležitosťou detí aj dospelých. Vznikne vtedy, keď sa peľ priamo stýka s povrchom kože. Preto najviac postihnutými miestami bývajú ruky, tvár, krk a dekolt, čiže tie časti tela, ktoré sú zvyčajne odhalené.

Čo zmierňuje nepríjemné príznaky?

Najčastejšie sa alergia v našich končinách lieči liekmi. V ponuke lekárni môžete nájsť obrovské množstvo produktov, ktoré zmierňujú symptómy, medzi nimi rôzne pilulky a kvapky do očí a nosa. Pre alergikoch sú to zázračné prípravky, pretože ponúkajú rýchlu úľavu. Netreba však zabudnúť na to, že lieky liečia iba príznaky, ale pôvodný problém, čiže alergia nezmizne.

Hyposenzibilizácia je názov terapie, ktorá má znižovať precitlivenosť organizmu a takto odstrániť symptómy alergie. Ide o účinnú tehcniku, napriek tomu sa pre ňu rozhoduje menej ľudí ako pre medikamentóznu liečbu.

Teoreticky najlepšou metódou by bola úplná prevencia, čiže odstránenie látok, ktoré vyvolávajú alergickú reakciu. V tomto prípade je to nemožné. Vaše príznaky však môže zmierniť to, ak v najhorších dňoch budete vychádzať menej a ostanete doma. Zabečte však to, aby ste mali (aspoň) v interiéri čistý vzduch. Môžete to dosiahnuť dezinfekciou ozónom, je to výborný spôsob odstraňovania škodlivých látok z ovzdušia aj pre veľmi citlivých ľudí, čiže aj pre alergikov.

Ozón je prírodná látka, ktorá po sebe nezanecháva nič, len kyslík a príjemnú čerstvosť ako po daždi. Keď sa preňho rozhodnete, nezbavíte sa len peľu, ale aj baktérií, vírusov, plesní, dokonca aj nepríjemných zápachov. Ozónovanie je aj ekologické, čo je dnes tiež naozaj dôležitý argument.

 

17 augusta, 2020

Keďže stále častejšie sa nás pýtate na to, či je ozónovanie vhodné aj pre alergikov, rozhodli sme sa tejto téme venovať jeden celý príspevok. Sústredili sme sa však na také informácie, ktoré sú užitočné aj pre tých, ktorí alergiou netrpia. Poďme sa teda pozrieť na to, čo sú to roztoče, ako spôsobujú alergiu a či je možné ich odstrániť ozónom.

Mikroskopickí spolubývajúci

Roztoče sa môžu objaviť kedykoľvek a kdekoľvek, kde žijú ľudia. Je to tak preto, lebo sa živia odumretými šupinami kože. Uprednostňujú vlhké, teplé miesta, ich hlavnými ložiskami môžu byť teda koberce, postele, matrace, periny, čalúnený nábytok. Možno vo svojej domácnosti máte sterilný poriadok, napriek tomu týmto spolubývajúcim nevyhnete. Síce o tom nemusíte ani vedieť, ale spoločnosť vám dennodenne robia milióny roztočov. Toto spolužitie dokáže byť otravné a toxické vtedy, keď na scénu nastúpia príznaky alergie. Väčšina ľudí sa sťažuje na sennú nádchu, na upchatý nos, výtok z nosa, kašeľ, kýchanie. U iných sa objavia kožné problémy a vyrážky, mnohokrát ani netušia, že za týmito symptómami sa skrýva alergia.

Ako spôsobujú roztoče alergiu?

Roztoče útočia dvomi spôsobmi. Alergiu môžu spôsobovať ich telá a pozostatky ich odumretých tiel. Druhý zdroj bude znieť pre mnohých celkom nechutne, ide totiž o výkaly roztočov. Je to tak, aj keď o tom ani neviete, vzduch v interiéri obsahuje aj také nepríjemné zložky ako sú pozostatky stolice mikroskopických organizmov.

Čo roztočom vyhovuje?

Príznaky alergie na roztoče v domácom prostredí sa najintenzívnejšie objavujú na jeseň a zimu. Jeden z dôvodov tohto faktu je veľmi triviálny: príchodom chladnejšieho počasia sa častejšie zdržujeme v interiéroch. Zvyšuje sa vlhkosť vzduchu v byte, mali by ste teda pravidelne vetrať. Pozornosť venujte najmä miestnostiam, v ktorých varíte, vešiate bielizeň, a myslite na prísun čerstvého vzduchu aj v kúpeľni.

Roztoče majú aj kamošov

Zvýšená hladina vlhkosti je ideálnym životným prostredím nielen pre roztoče. Z našich predchádzajúcich príspevkov ste sa už dozvedeli, že za takýchto podmienok sa rozširujú aj plesne. Tie sú ďalším zdrojom alergií a rôznych iných ochorení. Príchodom tuhej zimy, kedy už mrzne, plesne vonku už nepredstavujú nebezpečenstvo, ale škodlivé faktory môžu byť stále prítomné v domácom prostredí a iných interiéroch.

Je však dôležité spomenúť aj to, objavenie alergických príznakov je veľmi individuálnou záležitosťou a neviaže sa výlučne na chladnejšie, sychravé počasie. Ak ste však už alergiou na roztoče (alebo plesne) trpeli aj v minulosti, je vysoko pravdepodobné, že ju najsilnejšie budete pociťovať práve v takomto období.

Dezinfekcia ozónom pre alergikov?

Príznaky alergie sú naozaj nepríjemné. Lieky ich môžu zmierniť, tie však neodstránia zdroj problému. Ak vašimi najväčšími nepriateľmi sú roztoče, mali by ste myslieť na to, aby ste ich mali doma čo najmenej. Ak tento problém zanedbáte, alergia môže prejsť do rôznych ochorení, napríklad zápal dutín. Alergici sú citlivejší na škodlivé vonkajšie faktory. Ak patríte k nim aj vy, pravdepodobne dávate pozor na to, aby ste zo svojho domáceho prostredia vylúčili všetky nepriaznivé faktory. Ozónovanie je ideálnou formou dezinfekcie aj pre alergikov. Keďže ozón je prírodná látka, nepredstavuje také riziko ako „chémia“.

Dezinfekcia ozónom má však aj ďalšie veľké výhody. Je skoro stopercentná, a keď sa pre ňu rozhodnete, môžete mať istotu, že počas čistenia sa z vášho bytu odstránili aj iné mikroskopické škodlivé organizmy, napríklad plesne, vírusy a baktérie. Nezostane po ňom nič iné, len čerstvý a voňavý vzduch.

7 augusta, 2020

Vedeli ste, že sa s čuchom vo veľkej miere spájajú emócie? Už ste niekedy zažili to, že ste zacítili určitú vôňu a ihneď sa vám vybavili krásne spomienky alebo ste pocítili úzkosť? Náš nos ovplyvňuje priebeh našich dní v oveľa väčšej miere, než by sme si to mysleli. Dokonca aj nám pomáha. Zápach sám o sebe ešte nemusí byť problém, len nepríjemnosť. Podstatné je odstrániť aj zdroj smradu, o ktorom by sme však nevedeli bez signálov nášho nosa. Zvyčajne ide o nejaké znečistenie, ktoré v horšom prípade môže byť zdrojom rôznych zdravotných ťažkostí. Práve preto, ak rozmýšľate, aká metóda by vám pri odstraňovaní dlhodobého zápachu alebo osviežení vzduchu najviac vyhovovala, siahnite radšej po takej, ktorá nepôsobí len na povrchu.

Osviežovače vzduchu

Veľmi populárnou metódou odstraňovania smradu v domácnosti je použitie osviežovačov vzduchu. Ich obrovskou výhodou je bežná dostupnosť v drogériách, dokonca aj potravinách. Ponúkajú rôzne vône, každý si dokáže vybrať niečo podľa vlastných preferencií. Ale obávame sa, že ich negatívne účinky prevažujú nad pozitívnymi. Ten menší problém je ten, že po použití takéhoto prípravku nepríjemné zápachy naozaj zmiznú, lenže tento účinok je iba povrchný a dočasný. Zdroj zápachu nezanikne, a použitie prípravku je nutné mnohokrát na každodennej báze. Ich hlavná nevýhoda je ale tá, že medzi ich ingredienciami sa nachádzajú rôzne škodlivé látky, ktoré nie sú šetrné ani k prírode, ani k zdraviu. Osviežovače vzduchu môžu obsahovať veľké množstvo nebezpečných chemikálií. Formaldehyd dráždi pľúca a sliznicu. Ropné destiláty sú horľavé, majú negatívny vplyv na oči, pokožku a pľúca, u citlivých jedincov predstavujú riziko pľúcneho edému. V niektorých je aj aj p-dichlórbenzén, ktorý je toxický. Aerosólové hnacie plyny môžu byť horľavé a pri ich vdýchnutí môžu spôsobiť poškodenie nervového systému. V neposlednom rade väčšina týchto výrobkov sa nepredáva v ekologickom balení.

Ozónovanie

Dezinfekcia ozónom sa využíva predovšetkým pri boji proti baktériám a vírusom. Je však mimoriadne účinná a rýchla aj pri odstraňovaní zápachov. Jeho efektivita pre rôzne podniky, najmä fajčiarske, veľké kuchyne a reštaurácie, dokonca aj ubytovacie zariadenia a kancelárie je nepopierateľná. Je však výbornou voľbou aj pre dlhodobé osvieženie a vyčistenie vzduchu domácností.

Ozón sa nachádza v prírode, pri jeho použití na čistenie priestorov teda neprebehne žiadny nebezpečný chemický proces. Okrem toho, nezanecháva po sebe žiadny odpad, táto metóda je teda aj ekologická a v súlade s udržateľným životným štýlom. Celý proces prebieha pod kontrolou odborníka, naša spoločnosť navyše využíva tie najmodernejšie technológie a prístroje.

Recepty starých mám

Odstrániť zápachy šetrne k životnému prostrediu môžete samozrejme aj inak ako ozónovaním. Domáce tipy a triky sú účinné skôr pri riešení krátkodobých problémov, za to ich efektivita vás môže celkom prekvapiť. Síce prvotná funkcia týchto „prostriedkov“ je úplne iná, ale recepty a návody starých mám sú predsa vždy plné prekvapivých faktov. A kreativity.

Keď si nabudúce na obed naplánujete niečo vyprážané, kúpte si aj pomaranč. Budete môcť tak overiť, či toto ovocie účinkuje proti zápachu po oleji. Môžete využiť iba jeho šupku, a to tak, že ho uvaríte, alebo nalejte pár kvapiek pomarančovej šťavy do zvlhčovača vzduchu. Ak viete, že sa zápach vo vašej kuchyni šíri z chladničky, nespoliehajte sa na to, že odstránite len zdroj nepríjemných puchov. Vyčistite celú chladničku, a ak problém aj tak pretrváva, vložte do nej sóda bikarbónu alebo kypriaci prášok na spodku malej misky alebo šálky. Pomôcť dokáže aj kúsok jablka.

Na internete môžete nájsť rôzne návody na výrobu domáceho osviežovača vzduchu. Veľmi jednoducho ich namiešate z esenciálnych alebo vonných olejčekov. Do rozprašovača nalejte 3 dl vody, 0,2 dl vodky a 10-20 kvapiek vonných olejčekov.

 

1 augusta, 2020

Predstavte si, že sa práve chystáte na veľké letné upratovanie. Zájdete do drogérie, aby ste si kúpili tie najsilnejšie čistiace prostriedky, ktoré na policiach obchodu nájdete. Viete ale, čo si reálne beriete domov? Etikety na bežne dostupných čistiacich prostriedkoch číta málo ľudí, a my sa tomu ani nečudujeme. Sú zložené z chemických látok, ktorých názvy nám nemusia nič hovoriť. Síce vo všeobecnosti stále prevláda názor, že efektivita dezinfekcie je priamo úmerná so „silou chémie“, nie je to tak. Našťastie existuje metóda, ktorá je prirodzená, s minimálnym rizikom na zdravie a skoro stopercentne účinná. Navyše, poteší aj zástancov ekologického a udržateľného životného štýlu. Je ňou ozónovanie.

Ozón je prírodná látka

Milujete čerstvý vzduch po daždi? Máte pocit, že sa vám po poriadnej búrke ľahšie dýcha? Viete si spomenúť na to, ako ste naposledy stáli pri nejakom vodopáde a mali ste pocit, že na tom konkrétnom mieste je sviežejšie ako inde? Za všetky tieto príjemné pocity môžete ďakovať ozónu. Nie náhodou sa táto látka nazýva ako „prírodná dezinfekcia“. Úlohou ozónu je odstrániť zápachy, vírusy a baktérie nielen v domácom prostredí a po jeho zámernej použití, ale aj v samotnej prírode. Najviac sa však spomína v súvislosti s ozónovou vrstvou. Tá nás tiež chráni, ale trochu inak: zabraňuje prieniku ultrafialového žiarenia.

Po ozóne vo vzduchu nezostanú škodlivé látky

Aj keď životný cyklus ozónu je veľmi krátky, jeho účinok je o to silnejší. Keď sa použije proti zápachu, baktériám alebo vírusom, okamžite ich zničí alebo úplne oxiduje. Veľmi zjednodušene by sme to mohli vysvetliť tak, že útočí prostredníctvom „extra kyslíkového atómu“. A ani nič iné po sebe nezanecháva. Žiadny zápach, ani baktérie, ani škodlivé látky. Iba sa premení na kyslík.

Áno, ozón je bezpečný

Zistiť krátkodobé škodlivé účinky dezinfekčných prostriedkov alebo sterilizačných metód nie je komplikované. Problém je skôr s tým, že mnohokrát nie je možné vopred odhadnúť, aké následky zanechajú na ľudský organizmus a životné prostredie po uplynutí dlhšej doby. Keďže ozón je súčasťou prírody, nie je pre nás neznámou látkou ako mnohé iné chemikálie, jeho vplyvy veľmi dobre poznáme. Okrem toho, v potravinárskom priemysle, zdravotníctve a na úpravu vody sa využíva už viac ako 100 rokov. Dá sa povedať, že pri správnom zaobchádzaní a dodržiavaní primeraných bezpečnostných opatrení je ozón najbezpečnejším dezinfekčným prostriedkom, ktorý sa dnes používa. Neobsahuje chemikálie, je stopercentne ekologický a prirodzene čistí vzduch.

Ozón a udržateľnosť

Čistenie bytov, kancelárií, reštaurácií a iných priestorov je v poslednom období čoraz populárnejšie. Táto metóda má mnoho výhod, jedna z nich je naozaj veľmi nízka miera rizika pre zdravie. Samozrejme, ak sú všetky podmienky bezpečného použitia dodržané. Je tu však jeden ďalší dôležitý faktor, a to je vplyv na životné prostredie. Ozón je dnes jedným z najbezpečnejších a najsilnejších oxidačných látok. Po aplikácii nezanecháva žiadne stopy, v krátkom čase sa automaticky premieňa späť na kyslík a jednoducho sa rozplynie do vzduchu. Nezostanú po ňom pritom žiadne škodlivé látky, neznečisťuje životné prostredie. Ak ste teda zástancom ekologického a udržateľného životného štýlu, túto metódu si môžete vybrať bez obáv.

 

 

24 júla, 2020

Respiračné ochorenia, zápal spojiviek, kožné problémy, chronický kašeľ alebo skleslá nálada. Povedali by ste, že všetky tieto ťažkosti môže vyvolať jeden a ten istý spúšťač? Pleseň v byte alebo na stenách miestnosti, v ktorej strávite veľa času, netreba brať na ľahkú váhu. Okrem toho, že pokazí celkový vzhľad interiéru, je aj škodlivá. Strašiť vás určite nechceme, no myslíme si, že každý by mal poznať problémy a ochorenia vyvolané plesňou v byte.

Ako útočí pleseň na ľudský organizmus

Plesne žijú všade okolo nás. Keď hovoríme o metódach „proti plesniam“, napríklad o čistení vzduchu ozónom, nemyslíme tým ich úplné vyhubenie. Bolo by to jednoducho nemožné. Tieto mikroorganizmy sú súčasťou prírody, no v interiéroch naozaj nemajú čo hľadať.

Zákernosť plesne na stenách spočíva aj v tom, že dlhšiu dobu dokáže byť neviditeľná. Pritom stačí len niekoľko týždňov na to, aby ste začali vnímať prvé symptómy a zdravotné ťažkosti v dôsledku jej rozšírenia vo vašej blízkosti. Keď sa objaví na stenách, ovplyvňuje váš zdravotný stav aj bez priameho kontaktu, teda bez toho, aby ste sa jej nejakým spôsobom dotýkali. Keďže plesne sú v podstate huby, rozmnožujú sa spórami. Presne tie znamenajú to skryté nebezpečenstvo, pretože sa nachádzajú vo vzduchu a sú pre nás neviditeľné.

Prvé príznaky

Ľudia, ktorí pravidelne vdychujú spóry plesní, spočiatku môžu vnímať zhoršenie nálady, skleslosť alebo bezdôvodnú únavu. Medzi ďalšie najbežnejšie prvé príznaky patria aj časté nádchy a upchatý nos, kašeľ a sipot alebo pískanie pri dýchaní. Keďže sa plesne v bytoch objavujú najmä v daždivom počasí, mnohí si tieto príznaky pomýlia s bežným prechladnutím alebo chrípkou. Pokiaľ sa však tento stav nijako nezlepšuje, oplatí sa preskúmať skryté zákutia bytu, najmä tie, kde je miera vlhkosti vyššia. Tie rizikové sú hlavne:

 • steny v kúpeľni, najmä pod umývadlom a okolo vane,
 • vnútro črepníkov izbových rastlín (všímajte si hlavne tmavé, čierny škvrny),
 • steny v kuchyni, okolo drezu,
 • priestor okolo dverí a okien (keď vonku sneží alebo prší, na týchto miestach sa môžu už v priebehu pár dní objaviť škaredé tmavé fľaky).

Nezriedka sa k vyššie uvedeným zdravotným ťažkostiam pridružujú kožné problémy, následne môžu zareagovať aj oči. Vidíte teda, že táto záležitosť by sa nemala riešiť len z estetických dôvodov. Pokiaľ sa dlhšiu dobu domnievate, že plesne sú prítomné aj u vás, ale váhate, či by si vaše steny zaslúžili dezinfekciu ozónom, my vám hovoríme jednoznačne ÁNO.

Aké ochorenia spôsobuje pleseň

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na svojej webovej stránke venuje jeden celý článok plesniam v domácom prostredí. Na zoznam ochorení vyvolaných týmito mikroskopickými organizmami zaraďuje:

 • časté zápaly priedušiek,
 • chronický kašeľ,
 • astmu,
 • podráždená sliznica,
 • kožné alergie a ochorenia.

Okrem toho, ak plesne sú vo vašom obytnom priestore prítomné dlhodobo, môže sa zhoršiť vaša celková imunita, pretože sa organizmus stáva stále precitlivenejším. 

Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na zdravotné riziká spojené s plesňami v obývacích priestoroch. Vydala aj jednu príručku o kvalite vzduchu v interiéri v spojení s vlhkosťou a plesňami (WHO guidelines for indoor air quality : dampness and mould). Spomína choroby ako zápal priedušiek, astma, alergie a chronický kašeľ.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR, WHO, benu.hu

Zdroj fotiek: Pexels