Hi, How Can We Help You?
  • E-mail: info@superozon.sk

Blog

1 augusta, 2020

Ozónovanie je efektívne skoro stopercentne. Ale je aj bezpečné?

Predstavte si, že sa práve chystáte na veľké letné upratovanie. Zájdete do drogérie, aby ste si kúpili tie najsilnejšie čistiace prostriedky, ktoré na policiach obchodu nájdete. Viete ale, čo si reálne beriete domov? Etikety na bežne dostupných čistiacich prostriedkoch číta málo ľudí, a my sa tomu ani nečudujeme. Sú zložené z chemických látok, ktorých názvy nám nemusia nič hovoriť. Síce vo všeobecnosti stále prevláda názor, že efektivita dezinfekcie je priamo úmerná so „silou chémie“, nie je to tak. Našťastie existuje metóda, ktorá je prirodzená, s minimálnym rizikom na zdravie a skoro stopercentne účinná. Navyše, poteší aj zástancov ekologického a udržateľného životného štýlu. Je ňou ozónovanie.

Ozón je prírodná látka

Milujete čerstvý vzduch po daždi? Máte pocit, že sa vám po poriadnej búrke ľahšie dýcha? Viete si spomenúť na to, ako ste naposledy stáli pri nejakom vodopáde a mali ste pocit, že na tom konkrétnom mieste je sviežejšie ako inde? Za všetky tieto príjemné pocity môžete ďakovať ozónu. Nie náhodou sa táto látka nazýva ako „prírodná dezinfekcia“. Úlohou ozónu je odstrániť zápachy, vírusy a baktérie nielen v domácom prostredí a po jeho zámernej použití, ale aj v samotnej prírode. Najviac sa však spomína v súvislosti s ozónovou vrstvou. Tá nás tiež chráni, ale trochu inak: zabraňuje prieniku ultrafialového žiarenia.

Po ozóne vo vzduchu nezostanú škodlivé látky

Aj keď životný cyklus ozónu je veľmi krátky, jeho účinok je o to silnejší. Keď sa použije proti zápachu, baktériám alebo vírusom, okamžite ich zničí alebo úplne oxiduje. Veľmi zjednodušene by sme to mohli vysvetliť tak, že útočí prostredníctvom „extra kyslíkového atómu“. A ani nič iné po sebe nezanecháva. Žiadny zápach, ani baktérie, ani škodlivé látky. Iba sa premení na kyslík.

Áno, ozón je bezpečný

Zistiť krátkodobé škodlivé účinky dezinfekčných prostriedkov alebo sterilizačných metód nie je komplikované. Problém je skôr s tým, že mnohokrát nie je možné vopred odhadnúť, aké následky zanechajú na ľudský organizmus a životné prostredie po uplynutí dlhšej doby. Keďže ozón je súčasťou prírody, nie je pre nás neznámou látkou ako mnohé iné chemikálie, jeho vplyvy veľmi dobre poznáme. Okrem toho, v potravinárskom priemysle, zdravotníctve a na úpravu vody sa využíva už viac ako 100 rokov. Dá sa povedať, že pri správnom zaobchádzaní a dodržiavaní primeraných bezpečnostných opatrení je ozón najbezpečnejším dezinfekčným prostriedkom, ktorý sa dnes používa. Neobsahuje chemikálie, je stopercentne ekologický a prirodzene čistí vzduch.

Ozón a udržateľnosť

Čistenie bytov, kancelárií, reštaurácií a iných priestorov je v poslednom období čoraz populárnejšie. Táto metóda má mnoho výhod, jedna z nich je naozaj veľmi nízka miera rizika pre zdravie. Samozrejme, ak sú všetky podmienky bezpečného použitia dodržané. Je tu však jeden ďalší dôležitý faktor, a to je vplyv na životné prostredie. Ozón je dnes jedným z najbezpečnejších a najsilnejších oxidačných látok. Po aplikácii nezanecháva žiadne stopy, v krátkom čase sa automaticky premieňa späť na kyslík a jednoducho sa rozplynie do vzduchu. Nezostanú po ňom pritom žiadne škodlivé látky, neznečisťuje životné prostredie. Ak ste teda zástancom ekologického a udržateľného životného štýlu, túto metódu si môžete vybrať bez obáv.