Hi, How Can We Help You?
  • E-mail: info@superozon.sk

Blog

24 júla, 2020

Ozónom proti skleslosti. Aké ťažkosti a ochorenia spôsobuje pleseň?

Respiračné ochorenia, zápal spojiviek, kožné problémy, chronický kašeľ alebo skleslá nálada. Povedali by ste, že všetky tieto ťažkosti môže vyvolať jeden a ten istý spúšťač? Pleseň v byte alebo na stenách miestnosti, v ktorej strávite veľa času, netreba brať na ľahkú váhu. Okrem toho, že pokazí celkový vzhľad interiéru, je aj škodlivá. Strašiť vás určite nechceme, no myslíme si, že každý by mal poznať problémy a ochorenia vyvolané plesňou v byte.

Ako útočí pleseň na ľudský organizmus

Plesne žijú všade okolo nás. Keď hovoríme o metódach „proti plesniam“, napríklad o čistení vzduchu ozónom, nemyslíme tým ich úplné vyhubenie. Bolo by to jednoducho nemožné. Tieto mikroorganizmy sú súčasťou prírody, no v interiéroch naozaj nemajú čo hľadať.

Zákernosť plesne na stenách spočíva aj v tom, že dlhšiu dobu dokáže byť neviditeľná. Pritom stačí len niekoľko týždňov na to, aby ste začali vnímať prvé symptómy a zdravotné ťažkosti v dôsledku jej rozšírenia vo vašej blízkosti. Keď sa objaví na stenách, ovplyvňuje váš zdravotný stav aj bez priameho kontaktu, teda bez toho, aby ste sa jej nejakým spôsobom dotýkali. Keďže plesne sú v podstate huby, rozmnožujú sa spórami. Presne tie znamenajú to skryté nebezpečenstvo, pretože sa nachádzajú vo vzduchu a sú pre nás neviditeľné.

Prvé príznaky

Ľudia, ktorí pravidelne vdychujú spóry plesní, spočiatku môžu vnímať zhoršenie nálady, skleslosť alebo bezdôvodnú únavu. Medzi ďalšie najbežnejšie prvé príznaky patria aj časté nádchy a upchatý nos, kašeľ a sipot alebo pískanie pri dýchaní. Keďže sa plesne v bytoch objavujú najmä v daždivom počasí, mnohí si tieto príznaky pomýlia s bežným prechladnutím alebo chrípkou. Pokiaľ sa však tento stav nijako nezlepšuje, oplatí sa preskúmať skryté zákutia bytu, najmä tie, kde je miera vlhkosti vyššia. Tie rizikové sú hlavne:

  • steny v kúpeľni, najmä pod umývadlom a okolo vane,
  • vnútro črepníkov izbových rastlín (všímajte si hlavne tmavé, čierny škvrny),
  • steny v kuchyni, okolo drezu,
  • priestor okolo dverí a okien (keď vonku sneží alebo prší, na týchto miestach sa môžu už v priebehu pár dní objaviť škaredé tmavé fľaky).

Nezriedka sa k vyššie uvedeným zdravotným ťažkostiam pridružujú kožné problémy, následne môžu zareagovať aj oči. Vidíte teda, že táto záležitosť by sa nemala riešiť len z estetických dôvodov. Pokiaľ sa dlhšiu dobu domnievate, že plesne sú prítomné aj u vás, ale váhate, či by si vaše steny zaslúžili dezinfekciu ozónom, my vám hovoríme jednoznačne ÁNO.

Aké ochorenia spôsobuje pleseň

Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na svojej webovej stránke venuje jeden celý článok plesniam v domácom prostredí. Na zoznam ochorení vyvolaných týmito mikroskopickými organizmami zaraďuje:

  • časté zápaly priedušiek,
  • chronický kašeľ,
  • astmu,
  • podráždená sliznica,
  • kožné alergie a ochorenia.

Okrem toho, ak plesne sú vo vašom obytnom priestore prítomné dlhodobo, môže sa zhoršiť vaša celková imunita, pretože sa organizmus stáva stále precitlivenejším. 

Aj Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) upozorňuje na zdravotné riziká spojené s plesňami v obývacích priestoroch. Vydala aj jednu príručku o kvalite vzduchu v interiéri v spojení s vlhkosťou a plesňami (WHO guidelines for indoor air quality : dampness and mould). Spomína choroby ako zápal priedušiek, astma, alergie a chronický kašeľ.

Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR, WHO, benu.hu

Zdroj fotiek: Pexels