Hi, How Can We Help You?
  • E-mail: info@superozon.sk

Blog

7 augusta, 2020

Ako odstrániť zápach? Vyberte si jednu z týchto 3 metód

Vedeli ste, že sa s čuchom vo veľkej miere spájajú emócie? Už ste niekedy zažili to, že ste zacítili určitú vôňu a ihneď sa vám vybavili krásne spomienky alebo ste pocítili úzkosť? Náš nos ovplyvňuje priebeh našich dní v oveľa väčšej miere, než by sme si to mysleli. Dokonca aj nám pomáha. Zápach sám o sebe ešte nemusí byť problém, len nepríjemnosť. Podstatné je odstrániť aj zdroj smradu, o ktorom by sme však nevedeli bez signálov nášho nosa. Zvyčajne ide o nejaké znečistenie, ktoré v horšom prípade môže byť zdrojom rôznych zdravotných ťažkostí. Práve preto, ak rozmýšľate, aká metóda by vám pri odstraňovaní dlhodobého zápachu alebo osviežení vzduchu najviac vyhovovala, siahnite radšej po takej, ktorá nepôsobí len na povrchu.

Osviežovače vzduchu

Veľmi populárnou metódou odstraňovania smradu v domácnosti je použitie osviežovačov vzduchu. Ich obrovskou výhodou je bežná dostupnosť v drogériách, dokonca aj potravinách. Ponúkajú rôzne vône, každý si dokáže vybrať niečo podľa vlastných preferencií. Ale obávame sa, že ich negatívne účinky prevažujú nad pozitívnymi. Ten menší problém je ten, že po použití takéhoto prípravku nepríjemné zápachy naozaj zmiznú, lenže tento účinok je iba povrchný a dočasný. Zdroj zápachu nezanikne, a použitie prípravku je nutné mnohokrát na každodennej báze. Ich hlavná nevýhoda je ale tá, že medzi ich ingredienciami sa nachádzajú rôzne škodlivé látky, ktoré nie sú šetrné ani k prírode, ani k zdraviu. Osviežovače vzduchu môžu obsahovať veľké množstvo nebezpečných chemikálií. Formaldehyd dráždi pľúca a sliznicu. Ropné destiláty sú horľavé, majú negatívny vplyv na oči, pokožku a pľúca, u citlivých jedincov predstavujú riziko pľúcneho edému. V niektorých je aj aj p-dichlórbenzén, ktorý je toxický. Aerosólové hnacie plyny môžu byť horľavé a pri ich vdýchnutí môžu spôsobiť poškodenie nervového systému. V neposlednom rade väčšina týchto výrobkov sa nepredáva v ekologickom balení.

Ozónovanie

Dezinfekcia ozónom sa využíva predovšetkým pri boji proti baktériám a vírusom. Je však mimoriadne účinná a rýchla aj pri odstraňovaní zápachov. Jeho efektivita pre rôzne podniky, najmä fajčiarske, veľké kuchyne a reštaurácie, dokonca aj ubytovacie zariadenia a kancelárie je nepopierateľná. Je však výbornou voľbou aj pre dlhodobé osvieženie a vyčistenie vzduchu domácností.

Ozón sa nachádza v prírode, pri jeho použití na čistenie priestorov teda neprebehne žiadny nebezpečný chemický proces. Okrem toho, nezanecháva po sebe žiadny odpad, táto metóda je teda aj ekologická a v súlade s udržateľným životným štýlom. Celý proces prebieha pod kontrolou odborníka, naša spoločnosť navyše využíva tie najmodernejšie technológie a prístroje.

Recepty starých mám

Odstrániť zápachy šetrne k životnému prostrediu môžete samozrejme aj inak ako ozónovaním. Domáce tipy a triky sú účinné skôr pri riešení krátkodobých problémov, za to ich efektivita vás môže celkom prekvapiť. Síce prvotná funkcia týchto „prostriedkov“ je úplne iná, ale recepty a návody starých mám sú predsa vždy plné prekvapivých faktov. A kreativity.

Keď si nabudúce na obed naplánujete niečo vyprážané, kúpte si aj pomaranč. Budete môcť tak overiť, či toto ovocie účinkuje proti zápachu po oleji. Môžete využiť iba jeho šupku, a to tak, že ho uvaríte, alebo nalejte pár kvapiek pomarančovej šťavy do zvlhčovača vzduchu. Ak viete, že sa zápach vo vašej kuchyni šíri z chladničky, nespoliehajte sa na to, že odstránite len zdroj nepríjemných puchov. Vyčistite celú chladničku, a ak problém aj tak pretrváva, vložte do nej sóda bikarbónu alebo kypriaci prášok na spodku malej misky alebo šálky. Pomôcť dokáže aj kúsok jablka.

Na internete môžete nájsť rôzne návody na výrobu domáceho osviežovača vzduchu. Veľmi jednoducho ich namiešate z esenciálnych alebo vonných olejčekov. Do rozprašovača nalejte 3 dl vody, 0,2 dl vodky a 10-20 kvapiek vonných olejčekov.