Hi, How Can We Help You?
  • E-mail: info@superozon.sk

Blog

17 augusta, 2020

Roztoče v domácom prostredí. Je ozónovanie vhodné aj pre alergikov?

Keďže stále častejšie sa nás pýtate na to, či je ozónovanie vhodné aj pre alergikov, rozhodli sme sa tejto téme venovať jeden celý príspevok. Sústredili sme sa však na také informácie, ktoré sú užitočné aj pre tých, ktorí alergiou netrpia. Poďme sa teda pozrieť na to, čo sú to roztoče, ako spôsobujú alergiu a či je možné ich odstrániť ozónom.

Mikroskopickí spolubývajúci

Roztoče sa môžu objaviť kedykoľvek a kdekoľvek, kde žijú ľudia. Je to tak preto, lebo sa živia odumretými šupinami kože. Uprednostňujú vlhké, teplé miesta, ich hlavnými ložiskami môžu byť teda koberce, postele, matrace, periny, čalúnený nábytok. Možno vo svojej domácnosti máte sterilný poriadok, napriek tomu týmto spolubývajúcim nevyhnete. Síce o tom nemusíte ani vedieť, ale spoločnosť vám dennodenne robia milióny roztočov. Toto spolužitie dokáže byť otravné a toxické vtedy, keď na scénu nastúpia príznaky alergie. Väčšina ľudí sa sťažuje na sennú nádchu, na upchatý nos, výtok z nosa, kašeľ, kýchanie. U iných sa objavia kožné problémy a vyrážky, mnohokrát ani netušia, že za týmito symptómami sa skrýva alergia.

Ako spôsobujú roztoče alergiu?

Roztoče útočia dvomi spôsobmi. Alergiu môžu spôsobovať ich telá a pozostatky ich odumretých tiel. Druhý zdroj bude znieť pre mnohých celkom nechutne, ide totiž o výkaly roztočov. Je to tak, aj keď o tom ani neviete, vzduch v interiéri obsahuje aj také nepríjemné zložky ako sú pozostatky stolice mikroskopických organizmov.

Čo roztočom vyhovuje?

Príznaky alergie na roztoče v domácom prostredí sa najintenzívnejšie objavujú na jeseň a zimu. Jeden z dôvodov tohto faktu je veľmi triviálny: príchodom chladnejšieho počasia sa častejšie zdržujeme v interiéroch. Zvyšuje sa vlhkosť vzduchu v byte, mali by ste teda pravidelne vetrať. Pozornosť venujte najmä miestnostiam, v ktorých varíte, vešiate bielizeň, a myslite na prísun čerstvého vzduchu aj v kúpeľni.

Roztoče majú aj kamošov

Zvýšená hladina vlhkosti je ideálnym životným prostredím nielen pre roztoče. Z našich predchádzajúcich príspevkov ste sa už dozvedeli, že za takýchto podmienok sa rozširujú aj plesne. Tie sú ďalším zdrojom alergií a rôznych iných ochorení. Príchodom tuhej zimy, kedy už mrzne, plesne vonku už nepredstavujú nebezpečenstvo, ale škodlivé faktory môžu byť stále prítomné v domácom prostredí a iných interiéroch.

Je však dôležité spomenúť aj to, objavenie alergických príznakov je veľmi individuálnou záležitosťou a neviaže sa výlučne na chladnejšie, sychravé počasie. Ak ste však už alergiou na roztoče (alebo plesne) trpeli aj v minulosti, je vysoko pravdepodobné, že ju najsilnejšie budete pociťovať práve v takomto období.

Dezinfekcia ozónom pre alergikov?

Príznaky alergie sú naozaj nepríjemné. Lieky ich môžu zmierniť, tie však neodstránia zdroj problému. Ak vašimi najväčšími nepriateľmi sú roztoče, mali by ste myslieť na to, aby ste ich mali doma čo najmenej. Ak tento problém zanedbáte, alergia môže prejsť do rôznych ochorení, napríklad zápal dutín. Alergici sú citlivejší na škodlivé vonkajšie faktory. Ak patríte k nim aj vy, pravdepodobne dávate pozor na to, aby ste zo svojho domáceho prostredia vylúčili všetky nepriaznivé faktory. Ozónovanie je ideálnou formou dezinfekcie aj pre alergikov. Keďže ozón je prírodná látka, nepredstavuje také riziko ako „chémia“.

Dezinfekcia ozónom má však aj ďalšie veľké výhody. Je skoro stopercentná, a keď sa pre ňu rozhodnete, môžete mať istotu, že počas čistenia sa z vášho bytu odstránili aj iné mikroskopické škodlivé organizmy, napríklad plesne, vírusy a baktérie. Nezostane po ňom nič iné, len čerstvý a voňavý vzduch.