Hi, How Can We Help You?
10 júla, 2020

Účinne proti plesniam. Porovnali sme ozónovanie a chémiu

Pleseň v byte. Najprv je to len malá, skoro neviditeľná bodka, neskôr sa na stene objaví škaredý tmavý fľak. Nakoniec vás nebude trápiť len estetické hľadisko, časom začnete vnímať aj nepríjemný zápach šíriaci sa zo stien, šatníka, v horšom prípade aj z oblečenia. Zažili ste už niečo podobné? Ak áno, tak vám ani nemusíme vysvetľovať, že odstraňovanie plesní nie je žiadna zábava, najmä ak pre tento účel použijete chemické prostriedky. Vedeli ste, že ozónovanie je perfektnou záchranou aj v tomto prípade? Vysvetlíme vám, prečo by ste mali siahnuť po tejto metóde, ak neviete, ako sa zbaviť plesní.

Plesne v byte

Plesne sa v bytoch objavujú kvôli zvýšenej vlhkosti. Najúčinnejšou prevenciou proti nim je časté vetranie, ale občas sa tomuto problému nevyhnete ani pri svedomitom dodržiavaní všetkých odporúčaní. Tieto mikroorganizmy dokážu napadnúť aj čerstvo vymaľované izby, ale čo je ešte horšie: majú škodlivé účinky na zdravie. Citliví ľudia na nich môžu reagovať alergiou, ochorením dýchacích ciest (zápal priedušiek, chronický kašeľ atď.), môžu sa u niektorých objaviť dokonca aj kožné ochorenia alebo zápal spojiviek. Fyzické ťažkosti nemusia vyvolať len samotné plesne, ale aj chemické prostriedky, ktoré sú v dnešnej dobe veľmi populárne. Sú ale naozaj také účinné? Vedeli ste, že existuje aj menej škodlivá a oveľa ekologickejšia metóda toho, ako sa môžete zbaviť plesní v byte?

Chémiou proti plesniam?

Chemické prostriedky proti plesniam sú síce bežne dostupné v drogériách, nie sú ani zďaleka tým najefektívnejším postupom, ktorý si môžete vybrať. Ak by sme ich nevýhodu chceli opísať veľmi jednoducho a komplexne, mohlo by to vyzerať takto: škodlivú látku zameníme za inú škodlivú látku. Ich účinok je dokonca mnohokrát iba krátkodobý, čo je z jednej strany výhodou pre zdravie, ale, logicky, z tohto dôvodu po krátkom čase sa škodlivé mikroorganizmy do našich obytných priestorov vrátia. Vznikne takto jeden otravný bludný kruh, boj proti plesniam sa stane bežnou súčasťou vášho života, najmä počas chladnejších mesiacov.

Proti plesniam ekologicky, rýchlo a trvalo

Ozón je prírodná látka a ozónovanie je postup, počas ktorého odstraňovanie plesní prebehne stopercentne bez použitia chémie (nechemická metóda). Napriek tomu je to najúčinnejší spôsob, ktorým sa vyhubí nielen samotná pleseň na povrchu stien, ale aj neviditeľné a životaschopnejšie spóry plesní. Tie pri iných metódach často prežijú, a aj keď o nich neviete, naďalej môžu spôsobovať rôzne zdravotné problémy. Ozón spóry odstráni zo vzduchu aj zo stien, ktoré takto nemajú šancu ďalej sa množiť. Čo sa týka tmavých škvŕn na stene, čiže vyvinutých kolónií, tie sa stanú poréznym, stačí ich už iba zotrieť zo stien.  Obrovskou výhodou ozónovania je, že je maximálne účinné aj v prostredí, ktoré je pre plesne ideálne na prežitie. Znamená to, že dezinfekciu ozónom môžete používať aj za účelom prevencie.

Ak sa rozhodnete pre chemické prípravky, rátajte aj s vyššou časovou náročnosťou. Nemáme na mysli len nutnosť postrekov na pravidelnej báze (niekedy každý týždeň aspoň raz), ale aj samotná procedúra bude trvať dlhšie a komplikovanejšie. Pri použití chémie budete musieť ošetriť všetky napadnuté miesta zvlášť, možno aj s použitím mokrej textílie. Potom by ste mali myslieť aj na preventívne pôsobiace prípravky. Znamená to, že ošetrené časti ošetríte ešte raz. Okrem toho, keďže ide o agresívne chemikálie, bez použitia ochranných prostriedkov (rukavice, respirátor) by ste sa vystavovali veľkému zdravotnému riziku. Ak sa však rozhodnete pre ozónovanie, stačí si objednať túto službu online, všetko ostatné už za vás vykoná tím odborníkov.

Porovnanie chémie a ozónovania proti plesniam

OZÓNOVANIE CHÉMIA
Dlhodobý účinok ÁNO NIE
Časová nenáročnosť ÁNO NIE
Šetrnosť k životnému prostrediu ÁNO NIE
Jednoduchá aplikovateľnosť ÁNO NIE
Bežná dostupnosť NIE ÁNO