Hi, How Can We Help You?
  • E-mail: info@superozon.sk

Blog

13 júla, 2020

Dezinfekčný gél vzduch nevyčistí. Je ozón účinný proti vírusom?

Či už chceme alebo nie, po pandémii nového koronavírusu sa na vlastnú hygienu a čistotu prostredia pozeráme inak. O účinnej dezinfekcii vieme viac ako kedykoľvek predtým. Momentálne, logicky, nás najviac zaujíma to, čo je účinné proti vírusom – či už pri odstraňovaní z vlastného tela alebo zo vzduchu. Zdravá opatrnosť nie je na škodu, veď najefektívnejšia metóda v boji proti chorobám je prevencia. V tomto článku sa budeme zaoberať s odstraňovaním choroboplodných látok zo vzduchu. Prezradíme vám to, či je ozón účinný proti vírusom a ako s nimi bojuje.

Začnime hneď s jasnou odpoveďou na dnešnú hlavnú otázku: áno, ozón je nadmieru účinný  proti vírusom. Poznáme ho ako mimoriadne silný dezinfekčný prostriedok aj proti iným škodlivým látkam (baktérie, roztoče, plesne atď.), ktorý sa vďaka plynnému skupenstvu dostane do všetkých častí miestnosti. Ak sa pozrieme na zahraničné zdroje, nájdeme mnoho štúdií a vedeckých článkov o dezinfekčnom účinku ozónu a jeho využití priamo v zdravotníctve. Môže sa využívať napríklad aj na čistenie interiéru sanitiek.

 

Ako ozón účinkuje proti vírusom?

Vírus je mikroskopický biologický organizmus, ktorý nemá bunkovú štruktúru. Rozmnožovať sa dokáže len ako parazit, iba v bunkách iných organizmov. Molekuly ozónu poškodzujú vírus takým spôsobom, že ten nebude schopný infikovať ďalšie bunky, čiže už nebude môcť prenášať nákazu. Tento silný virucídny (antivírusový) účinok ozónu je spôsobený oxidačným účinkom aktívneho kyslíka, ktorý vznikne v dôsledku rozkladu ozónu.

 

Účinky ozónu sú známe už dlhé roky

Ako sme to už spomenuli v úvode tohto článku, momentálne sa nadmieru zameriavame na hygienu a čistotu prostredia, v ktorom sa nachádzame. Pozitívne účinky dezinfekcie ozónom nie sú ale žiadnou novinkou. Ľudstvu je už viac ako sto rokov známe, že táto prírodná látka dokáže pomôcť pri boji proti patogénom. Síce napríklad chlór sa teší oveľa väčšej popularite, účinok ozónu je neporovnateľne vyšší (portál OZONEGENERATOR uviedol, že ide o tritisíckrát silnejší efekt). Ak sa ozón „stretne“ alebo príde do kontaktu s akýmkoľvek mikroorganizmom (baktérie, vírusy, plesne, látky spôsobujúce zápach), tak ho jednoducho zničí alebo oxiduje vo forme zrazeniny. Tento oxidačný proces je taký efektívny, že mikroorganizmy si ani nedokážu proti nemu vybudovať imunitu. V prípade dezinfekčných prostriedkov na báze bežných chemikálii sa to nestane, škodlivé látky po určitom čase proti nim už dokážu bojovať, začnú byť voči nim teda aj odolné.

Mimoriadnou výhodou ozónovania v porovnaní s inými dezinfekčnými procesmi je to, že po čistení vzduchu po ozóne nezostane žiadna zdraviu škodlivá látka. Vo veľmi krátkom čase sa totiž rozloží na čistý kyslík. Ale aj napriek tomu, základnou podmienkou procesu dezinfekcie ozónom je, že v danej miestnosti nemôžu byť ľudia ani zvieratá, a mali by sa z tohto miesta odstrániť aj rastliny. To, koľko táto procedúra bude trvať, závisí od veľkosti miestnosti (náš tím je pripravený aj na čistenie väčších priestorov, napríklad kancelárií, reštaurácií, barov atď.). Ak sa rozhodnete pre čistenie domáceho prostredia alebo pracoviska ozónom, môžete tak urobiť bez výčitiek. Je to ekologické a bezodpadové.